Ravimassaaž kui lihtsalt üks pagana hea massaaž

Ravimassaaž kui lihtsalt üks pagana hea massaaž

Tervis müüb. Kes siis ei tahaks olla tervislikum? Nagu toodetega, nii ka teenustega ja massaaž pole mingi erand. Aga kas asi juba üle piiri ei lähe? Reklaamid rühti korrigeerivast massaažist, ravimassaažist, imelisi triggerpunkte ja fastsiat vabastavatest massaažidest mõjuvad märksa lahedamana kui lihtsalt üksikult nurgas istuv, see tavaline "massaaž". Tänapäeval näib, et seda tavalist head massaaži peab juba tuletikuga taga otsima. Ei saa enne massaažiga alustatudki, kui massöör pole lasknud sul ülepeakükki sooritada või andnud oma hinnangu selle kohta, mis su kehal ja rühil kõik valesti on. On see tõesti vajalik? Kuhu on kadunud kliendi enda soovidega arvestamine? Kas osad massöörid on kliendi enda täiesti ära unustanud ja massaažist on saanud justkui oma õpitud ideoloogiate pealesurumine ja nende egoistlik rakendamine?

Vaadates massaaži raviefekti, polegi siin midagi hõisata. Valu vastu näib efekt tagasihoidlik ja tugevat soovitust selleks on kirjanduse põhjal raske anda. Eriti tähtsad on veel massaaži liikide vahelise erinevused, või pigem oleks täpsem öelda - nende puudumine. Näib, et vahet pole.

Näib, et bioloogilised tegurid, mis annavad massaažile tema toime, pole muud kui puudutus ise ja selle surve/tugevus (osa efektist on psühho-sotsiaalne nagu lõõgastav keskkond, ootused ja hirmud massaaži suhtes jpm). On inimesi, kes otsivad ja vajavad sellist kehalist puudutust, mis aitab neil pärast rasket tööpäeva lõõgastuda ja hea massöör tunneb selle ära. Ta ei suru, kägista äga vääna su keha selliselt, et massaažikogemusest saaks lihtsalt üks järjekordne ebameeldiv kogemus, justkui tagatipuks raskele päevale. On inimesi, kellele tühjast puudutusest ei piisa, nad naudivad tugevat massaaži ja kindlat kätt, ning oskuslik massöör suudab ka seda pakkuda. Selline inimese ootustele vastamine, tagasiside küsimine, mis on selle konkreetse inimese jaoks meeldiv ja mis mitte, on tähtis. Nii saab märksa tihedamini kuulda, et "oi raisk, see oli üks pagana hea massaaž, aitäh!". Selle asemel, et suruda massaaži raamistikku ja konkreetset tehnikat või massaažiliiki peale suruda, ning hoida pöidlad pihus, et see sellele konkreetsele inimesele ka meeldib, ole parem plastiline ja toetav:

  • Selgita välja inimese ootused massaažile ja tema eesmärgid
  • Valuga inimesel keskendu turvalisele, soojale ning mugavale puudutusele ja surve vali optimaalne, kasutades kuldkihara printsiipi (mitte liiga vähe, mitte liiga palju, vaid täpselt parasjagu, vastavalt inimesele/ tema enesetundele/ piirkonnale)
  • Mõista, et massaaž ei ole imeravim. Ära tekita inimestele ebarealistikke ootuseid, müües massaaži kui ainuõiget asja iga tervisemure korral
  • Arvesta, et massöör teeb oma sõnadega sama palju tööd, kui kätega. Pole mõtet oma tööd kihva keerata sellega, et tekitad inimest ebavajalikku hirmu ja ärevust tema keha eripärasuste üle. Need ei ole suure tõenäosusega vead, mida sa näed või tunned, lihtsalt eripärad.

Omad vitsad peksavad

Kunagi, kui ma veel noor ja kogenematu olin, uskusin terminisse "ravimassaaž" isegi. Hirmutasin inimesi nende rühivigadega, lihase struktuursete muutustega ja valasin õli tulle, kasvatades nii enda kui klientide uskumust, et massaaž peab olema valus, selleks et see oleks efektiivne. Aga ma eksisin. Olin loll. Idioot oleks isegi ilusti öeldud. Aga miks? Sest nii mind ju tol ajal õpetati? Huvitav, kas õpetatakse praeguseni? Aga ajad muutuvad, muutuvad ka arusaamad. Tänaseks vaatan seda terminit "ravimassaaž" hoopis teise pilguga. Kas need, kes seda kasutavad on samas iganenud mullis, ma ei tea. Kui on, siis loodan, et see lugu töötab terava nõelana ja aitab oma mullist välja astuda, ning näha neil ravimassaaži pakkujatel veidi suuremat pilti. Mina olen sellest terminist igatahes loobunud. Enamik meist tahab lihtsalt seda "pagana head massaaži" ja oskuslik massöör suudab seda oma klientidele ka pakkuda.

Näide kellegi absurdsest ravimassaažist TÜ Raamatukogu infotahvlilt, aastast 2015:

(pildistas E-L, Sibul)

Asendame "tervislikud küpsised" sõnaga "ravimassaaž" ja saame sarnase võrdluse. Küpsis on küpsis, massaaž on massaaž.

Naljaks lugu

Üks fit pt vastuvõtul "Tervist! Mu mure on seljalihastega seotud, nimelt massöör ütles, et mu parema poole seljalihased on rohkem väljendunud kui vasaku poole omad ja ma peaksin seda kindlasti uurida laskma"

*vaatan seljalihaseid, minimaalne erinevus, jõud korras, pt valu ja sümptomid puuduvad, heas vormis, ainus mure on ärevus, mis asümmetriale tähelepanu pööramisega tekitatud.

mina: "See on täiesti normaalne anatoomiline erinevus, umbes nagu teie kõhulihased asetsevad ühel pool veidi allpool kui teised või süda ja teised siseelundid veidi vasakul või paremal. Põhjust muretsemiseks pole.

Pt: "Ahnii, umbes sama normaalne nagu kui mu üks kott ripub veidi madalamal kui teine?"

Vaata ka meie instagrammi esiletõstetud lugusid samal teemal nimega "kõik on paigas" -> https://www.instagram.com/fysioviis/