Petlikud psühholoogised faktorid

Tahad teada, kas inimese valu on äge või krooniline? Mõjutab see ju tugevalt edasisi ravi valikuid!

Katastrofiseerimine, ärevus, depressioon, stress - need on psühholoogilised faktorid, mis on tugevalt seotud valu krooniliseks muutumisega pärast ägeda valu episoodi. Samuti eristavad nad hästi valu kannatajat valutust inimesest. Aga siin on üks konks, kuhu õnge ei tohiks langeda!

*Vajalik illustratsioon, et loo mõttest aru saada aga arvesta, et see pole kaugeltki mitte täiuslik. Kõik kompleksed probleemid, mida on liigselt lihtsustatud on ka kuskilt otsast valed.

Valepositiivsed vastused

Psühholoogiliste faktorite esinemine ei aita eristada ägedat valu kroonilisest. See tähendab, et psühholoogilised faktorid võivad esineda nii ägeda kui kroonilise valu puhul. Kes siis ei muretseks ja poleks ärev, kui kuskilt midagi valutab? See on normaalne, täiesti inimlik reaktsioon. Ometi minnakse sellega alt.

On loodud skaalasid, mis aitavad terapeutidel/arstidel eristada ägedat ja kroonilist valu. Ning pahatihti on psühholoogilised faktorid need, mida kasutatakse valu liikide eristamiseks ning mille olemasolul on terapeut/arst kallutatud tembeldama inimese valu krooniliseks. See on aga eksitav.

Pigem tuleks psühhosotsiaalsetest faktoritest mõelda kui eraldiseisvatest teguritest valu korral. Endiselt olulised aga neid ei saa ja ei tohiks kasutada eristamaks ägedat valu kroonilisest.

Psychological factors can cause false pain classification on painDETECT. Tampin et al 2019

*Psühhosotsiaalsed faktoreid tuleks vaadata eraldi skaalal, mitte sidudes neid valu tüübiga

Tsentraalne sensitisatsioon pole diagnoos ega võrdväärne kroonilise valuga

Kuumim sõna kroonilise valu selgitamisel on olnud tsentraalne sensitisatsioon. Esialgselt andis see meile bioloogilise aluse, justkui midagi käega katsutavad, mis selgitaks ära, kuidas valu saab tekkida ka ilma vigastuse olemasoluta. Mida aeg edasi, seda rohkem tuleb tunnistada, et esialge õhin pole end õigustanud. Sarnaselt psühhosotsiaalsete faktoritele, tuleb olla ettevaatlik ka selle termini seostamisel kroonilise valuga. Praeguseks on teada, et seda terminit on raskem defineerida kui me esialgselt arvasime. See võib esineda ka vigastuste korral, jättes taaskord petliku mulje, et see on seotud vaid kroonilise valuga. Samuti võib seda mitte esineda kroonilise valu korral, ilma igasuguse märgita vigastusest.

Central sensitization: Nice to know? Curatolo 2017
Central sensitization and pain hypersensitivity: Some critical considerations. Broeke 2018

*Taaskord ehk liigne lihtsustus ilma omamata mõistest ühtset definitsiooni, kuid vajalik loost arusaamiseks

Mis siit siis kaasa võtta? Eks ikka seda, et otsime edasi. Peame oma teadmistele jätkuvalt väljakutseid esitama ja kriitilist mõtlemist rakendama. On veel väga palju, mida me ei tea. Senikaua ärme tee ennatlikke ja lihtsustatud järeldusi, jaotades inimeste valu vaid ägedaks ja krooniliseks.