Artiklid

Siit lehelt leiad artiklid, mis on mind füsioterapeudina palju mõjutanud ja mida kasutan tihti praktikantide/tudengite õppetöös - Lasen neil artikli läbi lugeda ja siis ümber jutustada, et mis meeldis ja oli hea/ mis ei meeldinud ja on juba aegunud/ kas artiklil oli praktilist väärtust tulevases töös jms. Tavaliselt tõusevad neist põnevad arutelud, mis kasvatavad nii mind kui praktikanti terapeudina, et oma töös paremaid valikuid teha. See võib olla paljudele üks hea õppeviis, kuidas end erinevate lähenemistega kursis hoida ja harjuda teaduskirjandust lugema. Hoitan ka ette, et artikleid ei tohiks võtta sulatõena - pigem aitab see näha, et igal mündil ja argumendil on kaks poolt ja mina isiklikult usun, et tõele lähemale jõudmiseks on vaja teada mõlemaid.

Listi kavatsen aeg-ajalt täiendada ja juurde lisan ka mõned enda kommetaarid. Jõudu!

1) The fall of the postural-structural-biomechanical model in manual and physical therapies: exemplified by lower back pain

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjnz5jlyKWFAxXVQVUIHadxDtgQFnoECBYQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.cpdo.net%2FLederman_The_fall_of_the_postural-structural-biomechanical_model.pdf&usg=AOvVaw2hmth-XIWeaq-ZIn-_IyI_&opi=89978449

Ajalooline artikkel, mis kõigutas füsioteraapia maailma - varasemalt on valu põhjuseid selgitatud nõrkade korsetilihaste, halva rühi ja muude strukturaalsete häiretega aga Lederman tõi välja selle teooria suured puudujäägid. Ledermanil on ka eraldi artikkel korsetilihaste stabiilsuse müüdist.

2) A process approach in manual and physical therapies: beyond the structural model 

 https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwibh-vPyaWFAxUsHBAIHRtvAI4QFnoECBUQAQ&url=https%3A%2F%2Fcpdo.net%2FLederman_A_Process_model_in_Manual_and_Physical_Therapies.pdf&usg=AOvVaw1nAuyZ5MOaKMCUGjEzcAXx&opi=89978449 

Jätkuartikkel, mis sarnaneb osaliselt juba tänapäevasele (selja)valu käsitlusele, kus mittespetsiifilise (selja)valu ravis keskendutakse pigem prognoosile ja luuakse paranemiseks võimalikud head tingimised.

3) A critical evaluation of the trigger point phenomenon

critical evaluation of the trigger point phenomenon | Rheumatology | Oxford Academic (oup.com) 

Artikkel, mis vaatas päästikpunktide teooria ümber olevaid uskumusi ja teadust, ning leidis, et selle usutavus on kaheldav. Tänu sellele loobuti ka 2019 aastast alates reumatoloogias fibromüalgia diagnoosil triggerpunktidest, kuna nende üles - leidmine on leitud olevat ebausaldusväärne ja fibromüalgia diagnoosi iseloomustab pigem kogu keha ülitundlikkus, mitte ainult teatud punktides. Füsioteraapia maailmas on need aga endiselt populaarsed ja teadusmaailmas kutsutakse neid hellitavalt ükssarvikuteks - täpselt nagu ükssarvikutest on palju jooniseid ja pilte, pole neid tegelikult keegi näinud - aga uskumus nende olemasolust on tugev!

4) Mechanotherapy: how physical therapists’ prescription of exercise promotes tissue repair 

Mechanotherapy: how physical therapists’ prescription of exercise promotes tissue repair - PMC (nih.gov) 

ja autori poolt podcast: “Mechanotherapy” and why it’s important for clinicians with Karim Khan by BMJ talk medicine (soundcloud.com) 

Miks me määrame harjutusi skeletilihasüsteemi valu ja vigastuste korral? Et tugevdada lihaseid? Et parandada verevarustust? Ei, mitte ainult - harjutuste tegemise kasutegurite aluseks on mehhanoteraapia - mõiste mida iga füsioterapeut peaks teadma. Teades selle mehhanisme, mõistad ka, miks pole alati oluline teha harjutusi "hea" tehnikaga, et vigastustest taastuda.

5) International Framework for Red Flags for Potential Serious Spinal Pathologies

International Framework for Red Flags for Potential Serious Spinal Pathologies | Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy (jospt.org) 

Hetkel üks parimaid artklied "punaste lippude" ehk ohtlike seljavalu põhjuste tuvastamisest, mis vajavad edasi suunamist või jälgimist. Artiklis on palju praktilisi näiteid juhtumitest, et kliinilist mõtlemist arendada ja teema ise on äärmiselt oluline - eriti füsioterapeudi ameti kasvavate kohustuste ja vastutustega. Me peame oskama ära tunda patsiendid, kellega pole turvaline ravi alustada, vaid nad vajavad erakorralist meditsiinilist abi või lisauuringuid tõsiste valu põhjuste välistamiseks.