Töötoad 2019

"Kael ja õlg" - 31. august (Toimunud!)

Kael ja õlg on tihtipeale kehaosad, kus terapeudid end kõige nõrgemini tunnevad. Anatoomia on keeruline, teste palju ja patsientide sümptomaatika tihtipeale kompleksne. Vaatame, kuidas kaasaegne teadus aitab meil selles virr-varris paremini orienteeruda. Teeme valutava, vigastatud või jäiga õla klassifikatsiooni lihtsamaks, kaela sümptomaatika selgemaks ja viskame palju iganenud teadmisi prügikasti. Nii praktika kui uuringud näitavad meile, et testidega leida valu põhjustavat struktuuri on märksa keerulisem kui esialgu arvata võiks. Seetõttu tuleks harjutuste ja asjakohase nõustamise valikul lähtuda teinekord hoopis patsiendi sümptomitest ja võimekuse tasemest, mitte spetsiaalsest testist. Mil määral on sümptomid seotud anatoomia ja biomehaanikaga, kuna hoopis ebaõige koormuste valikuga ning kuidas märgata ja eristada psühhosotsiaalseid mõjusid sümptomaatikas, on mõned punktid, milles töötoas üritame paremale arusaamale jõuda. Erilist tähelepanu saavad keerulised ja sagedased sündroomid nagu kaela radikulopaatia, külmunud õlg, subakromiaalse valu sündroom, whiplash ja palju muud. Lisaks täiendame harjutusvara.

"Osteoartroos" - 5. oktoober (Toimunud!)

Osteoartroos(OA) on vananevas ja üha väheliikuvamas ühiskonnas järjest levinum probleem, põhjustades nii valu kui liikumispuuet. Selleks, et vähendada OA-st põhjustatud murekoormat ja tõsta ravi efektiivsust, tuleks sekkuda juba varakult. Tervishoiutöötajate poolt tehtav ennetustöö on siinkohal esmatähtis, seetõttu on üks osa OA töötoast mõeldud selleks, et õppida OA riskifaktoreid paremini märkama ja varakult sekkuma. Teises osas uurime, mis OA ravi pikas perspektiivis tõesti toimib ja mis mitte. Õpime nõustama OA patsienti liikumisaktiivsuse ja toitumise osas. Seejärel vaatame, millal ja kuidas oleks õige aeg otsustada uue liigese kasuks ja kuidas endoproteesimise operatsioonist paremini taastuda. Olukorras, kus viiendikul endoproteesitutel jäävad valud püsima (Drosos et al, 2015) ja ei saavutata tervislikku soovituslikku aktiivsustaset (Naal et al, 2010), on meil vaja postoperatiivset taasturavi ja nõustamine viia uuele tasemele.

"Valu" - 23. november

(9 vaba kohta!)

Valu on miski, millest tervishoiutöötajad ei saa üle ega ümber. Ometi ei käsitleta seda õppeprotsessis eraldi teemana kuigi tihti. Krooniline valu on meditsiinisüsteemis kõige suurem ja kulukam probleem. Valuga inimesi on kokku rohkem kui südame, diabeedi- ja vähihaigeid. Kuigi meditsiin järjepidevalt areneb ja ravi efektiivsus paljude haigusseisundite korral tõuseb, ei saa sama öelda valuravi kohta. Näib, et mida rohkem ravida, seda suuremaks probleem kasvab (A. Deyo et al, 2009).Selle põhjuseks võib olla meie iganenud ar usaam valust. Meditsiiniteadustes mõistab kaasaegset valu neurofüsioloogiat vaid 54% töötajatest ja füsioteraapias 69%. See ei ole aga piisav, et täielikult aidata kroonilise valuga patsiente (Adilon et al, 2015). Viimaste aastatega on valuteadus kõvasti arenenud ja selles töötoas tahamegi anda ülevaadet, kuidas valu käsitlus uute teadmiste najal muutumas on. On leitud, et inimestele/patsientidele valu selgitamine (therapeutic neuroscience education) on teadusmaastikul populaarsust koguv teraapiaviis, tõstes teraapiate tulemuslikkust ja raviga rahulolu. Töötoas ühildame teoreetilised teadmised praktikaga, õppides kasutama suhtlus- ja ravistrateegiaid nii valu ennetamiseks, raviks kui ka sellega toimetulekuks. Koolitusele on oodatud kõik arstid, treenerid ja terapeudid, kes töötavad nii ägeda kui ka kroonilise valu patsientidega.

Kuidas osaleda?

Koolitusel osalemiseks kirjuta meile aadressil fysioviis@gmail.com märksõnaga “töötoa nimi” jättes meile oma osalemise soovi ja täisnime. Kohtade arv on piiratud! Osalustasu saab pärast kinnitust maksta ülekandega arveldusarvele EE332200221056656478 (Swedpank), saaja Fysioviis OÜ, märksõnaga töötuba – osaleja nimi. Kui soovid arvet, kirjuta rekvisiidid juba kirjaga kaasa. Koolituse hind on üks kuu enne koolituse algust registreerudes või EFL ja EFÜS liimetele 120 EUR, tavahind 135 EUR. Koolitusel mitteosalemisest palume teatada vähemalt 10 päeva enne koolituse toimumiskuupäeva, vastasel juhul ei saa me lubada koolitustasu täiemahulist tagastust. Kõik koolitused leiavad aset Kadaka tee 4 konverentsikeskuse saalis nimega “VEENUS”. Koolituste kestvus 9:45-17:00.

Rohkem infot saab küsida e-maili teel (fysioviis@gmail.com) või helistades numbril 5534040 (Taavi)

Kohtumiseni koolitusel!

füsioterapeudid Taavi ja Hannela